Zřejmě každý už někdy bojoval v akváriu s řasy. Možností jak se jich zbavit je více, někdy si s nimi akvárium po čase poradí samo. Zde bych rád ukázal jak jednoduše odstraňovat řasy ze skla. Dokud se řas totiž nezbavíte, musíte čistit sklo abyste na ryby alespoň viděli.

čištění skla
Stav před čištěním skla a po čištění.

Jako nejznámější odstraňovač řas bych asi zmínil magnetickou stěrku. Ta se skládá z části s hrubým povrchem, která je na skle zevnitř akvária a z části s hebkým povrchem která je z venku skla akvária. Tyto dvě části se magnetem vzájemě přes sklo přitahují. Pokud tedy hýbu venkovní částí, tak se hýbe i ta vnitřní a čistí mi sklo akvária zevnitř. Myslím si, že to ale všichni znáte. I přesto, že jsem tuto věc viděl v mnoha akváriích, musím z vlastní zkušenosti říct, že je k ničemu. Alespoň ty, které jsem měl v ruce, tak při přejíždění po skle vnitřní část nejezdila, ale spíš poskakovala. Sklo se nevyčistilo vůbec. Je to velmi zajímavý nápad, bohužel ale v praxi k ničemu. Máte někdo jinou zkušenost? Ještě bych upřesnil, že tato stěřka je v akváriu trvale a slouží k průběžnému čištění skla v podstatě kdykoliv. Druhou, oproti magnetickým stěrkám velmi účinou metodou, je odstraňování řas pomocí škrabky. Existují dva základní druhy. Škrabka na obyčejné žiletky (třeba Astra) a na speciální žiletky (taje dražší). Ta dražší varianta má i dražší provoz. V případě potřeby vyměnit žiletku, nám nestačí obyčejná levná z drogerie, ale musíme za větší peníz koupit specializovanou. Výhodou je ale širší záběr (7 cm). Tato škrabka je na delší tyčce kterou můžeme sklo pohodlně vyčistit bez namočení ruky. Opět z vlastní zkušenosti můžu říct, že čistí naprosto perfektně a to i silnou vrstvu řasy. A to mám zkušenost s tou levnější variantou.

škrabka na sklo
Škrabka na sklo - levnější varianta s obyčejnou žiletkou.

Škrabku na řasy mohu tedy vřele doporučit jako velmi účiný, levný a rychlý nástroj. Její cena začíná na pohých padesáti kourunách. Co se týče magnetické stěrky, tak ta se dá pořídit shruba od sto třiceti korun. Nicméně magnetickou stěrku, jak už jsem říkal, rozhodně nedoporučuji. Toto ale samozřejmě nejsou jediné dvě možnosti jak vyčistit sklo od řas. Poměrně učinné je i použití obyčejné houbičky na nádobí (samozřejmě nové - nesmí být od jaru :-)). Musíme použít tu hrubou stranu a řasy mizí celkem rychle. Já houbičku nepoužívám na čištění skla, ale vezmu ji například na větší kameny, povrch filtračního zařízení, či teploměru. Literatura uvádí, že je možno na hadřík pro lepší výsledky přidat trochu soli. Nepatrné množství soli rozpuštěné v akváriu rybkám ani rostlinám neuškodí. Na článek o přidávání soli do akvária se můžete tešit příště.

škrabka detail
Škrabka detail

No a jako naprostý vrchol techniky jsem zaznamenal existenci elektrické škrabky na řasy, její cena je nad tisíc korun. A jak to funguje? Netuším. Vím ale, že mě bohatě stačí ta na ruční pohon. :-)