Výměna vody v akváriu se provádí pravidělně a pro každého akvaristu je to rutinní záležitost, kterou chce mít co nejpříjemnější. Zde vám ukážu dvě takové vychytávky, které alespoň mě výměnu vody zjednodušily.

Vypuštění akvária hadící (samospádem), bez nutného nasávání vody ústy Pro výměnu vody je nutné buď vodu do hadice nastát ústy nebo si ji případně napustit do hadice z kohoutku a pak jeden konec ponořit do akvária a z druhého konce nám voda rovnou teče. Ani jeden způsb ale není úplně ideální.

Nabírání vody do zvonu
Nabírání vody do zvonu.

Jak tedy na to? Vezměte práznou hadici a do zvonu naberte vodu z akvária. Zvon zvedněte aby voda mohla odtéct, jakmile bude zvon teméř prázdný prstem zacpěte druhý konec hadice aby se odtok zastavil. Toto udělejte asi čtyřikrát a napusťte tak celou hadici. Nakonec ponořte zvon do akvária a pusťte druhý konec hadice. No a ejhle, voda teče.

Ucpání konce hadice
Ucpání konce hadice a zastavení proudu.

Napuštění akvária čerstvou vodou bez vytvoření kalu Další nepříjemností je zvednutí kalu při napouštění vody do akvária. Proud vody vám rozmetá písek a ve vodě plave spousta špíny, dokud opět nesedne na dno. Tomuto se dá celkem elegantně předejít, a to i v případě, že do akvária lejete vodu přímo z kýble. A jak? Jendoduše. Stačí pod proud vody pod hladinu nastavit dlaň, která proud zbrzdí a tuto sílu rozprostře do celého akavária. Pro snažší pochopení obou vychytávek se podívejte na následující video. Dotazy můžete samozřejmě psát do diskuze.