Asi každého akvaristu alespoň jednou napadne, že by si rád namnožil vlastní rybičky. Není to ale taková sranda a je kolem toho spousta práce. Často je potřeba mít více akvárií, protože rybky musíme oddělit na páření, pak je zase odebrat aby tam jikry byl samotné. No a u každé ryby je to trošku jinak.

Nejjednodušší je rozmnožování živorodek. Tam samička porodí rovnou malou rybku. Pokud tedy prahnete po rozmonožování vlastních rybek, ale zatím na to nemáte dostatek prostoru ani času, jsou živorodky tím nejlepším řešením. Mezi živorodky patří například gupka nebo mečovka. Gupky mě příjdou ještě o něco vděčnější, protože ty se někdy rozmnoží takovým způsobem, že ani nevíte jak se to stalo. Dokonce se o to někdy ani nemusíte pokoušet a příjde to samo. :-)

Párek živorodek duhových
Párek živorodek duhových (samička vlevo; sameček vpravo). Zdroj: Wikipedia.

Podělím se s vámi tedy o pár amatérských rad, jak začít s rozmnožováním gupek (správněji živorodka duhová, známá také jako paví očko).

  • Naprosto základní věcí je vůbec nějaké gupky mít. Nejlepší je mít jednoho či dva samce a k němu třeba 5 samiček.
  • Druhá důležitá věc jsou rostliny. V akváriu je potřeba aby byly osazeny rostliny, jejichž listy sahají až na hladinu a jsou poměrně husté. Takovou rostlinu není problém koupit v akvaristice za padesáti korunu. Docela dlouho ale trvá, než vyoste do potřebných rozměrů. Toto je velmi důležité, aby se měly nově narozené rybičky kam schovat. Když tuto možnost mít nebudou, pravděpodobně je některá z rybek sežere.
  • Taky je dobré občas (třeba jednou za tři dny) malým rybkám nadrtit mezi prsty krmení a hodit jim ho přímo do houští, kde se skrývají. Myslím, že i bez toho by si nějaké krmení našli. Já to ale dělám a na krmení se vždy s radostí vrhnou.
  • Pokud máte silný filtr, zkuste ho nasměrovat tak, ať vytváří co nejslabší poud. Pokud by byl velký, malé rybky by to bytečně vyčerpávalo.
  • Snažte se aby vám v akváriu nekolísala teplota, i to by rybkám moc neprospívalo.

Jsem přesvědčen, že pokud to budete chvíli zkoušet a budete postupně zlepšovat podmínky, budete za chvíli gupky rozdávat po známých. Napište své úspěchy do diskuze. :-)