Bylo, nebylo...

Ano začalo to kdysy. Zákrutichu obrovskou jsem si pořídil před více než 15 lety ještě do svého malého akvária, nic jsem o ní nevědel a byl jsem překvapen jak rychle se rozrostla. Důvodem koupi bylo zařídit si hustě osazené akvarium, kde najdou úkryt malé, čerstvě narozené gupky. Byl jsem s rostlinou maximálně spokojený, později putovala i do většího akvária a taky jsem ji porozdával kamarádům.

Řasa ji málem zlikvidovala

Po několika letech se mi po přestěhování v akváriu objevila Zelená flekovitá řasa GSA (green spot algae). Ta zanášelá především sklo, ale i listy rostlin, které tím likvidovala. Už si ani nemapatuji jak se to stalo, ale najednou jsem měl v akvárii jednu jedinou Zákrutichu, která tak tak prežívala. Párkrát vypustila šlahoun, ale bez úspěchu. Její listy už nedosahovali ani na hladinu. V tomto stavu jsem ji zachraňoval více než rok, ale bez výsledku. Když jsem si zakládal nové, větší 100l akvárium, chtěl jsem dát rostlince ještě šanci, ale zároveň jsem měl strach, abych si s ní do nově založeného akvária zbytečně nepřenesl i řasu. Obral jsem jí všechny řasou obrostlé listy, takže z ní zbyla jen 2cm maliná rostlinka a aby toho neměla málo, tak jsem ji ještě vykoupal ve slabém roztoku hypermanganu. Moc jsem ale v uspěch nedoufal - byl to pro rostlinu určitě šok.

Zařasená Zákruticha
Zakruticha celá pokrytá řasou.
Zákruticha bez řasy
Otrhány všechny vnější listy. Uprostřed bylo pár mladých lístků bez řasy.
Zákruticha v akvariu po zasazení
Takto maličká byla Zákruticha po zasazení.
Řasa
A tady detail zelené flekovité řasy GSA na skle.

Povedlo se

Rostlinka skutečně začala růst a rasa se nerozšířila. Byl jsem nadšený, když jsem viděl, že rostlinka nabírá první centimetry na výšce. Dalším milníkem byl dotek hladiny listem a nakonec vypuštění prvního šlahounu. No a dnes po roce najednou koukám a Zákrutichy mám opět plné akvárium a už jsem ji dokonce rozdal do dalšího akvária. Tak nějak jsem prozřel, že pěstování rostlinek, je složitější než chov rybiček.

Zákruticha po roce
K mému překvapení se Zákruticha krásně rozrostla.
Zákruticha po roce
Toto je stav po roce od zasazaní. :-)