Jelikož už poměrně dlouho bojuji s řasami v akváriu a řasy stále ne a ne ustoupit, rozhodl jsem se pro koupi plžů. Konkrétně jsem si vybral plže Neritina zebra (latinsky Neritina natalensis). Tento plž se živí výhradně řasami. V žádném případě vám nezačne ožírat rostlinky. Pokud řasy dojdou, hrozí mu uhynutí.

Neritina zebra
Takto jsem je přinesl rovnou z akvaristiky. V pytlíku také můžete vidět Paví očka.
Neritina zebra - detail
Detail na jejich pobyt v pytlíku

Při jejich koupi jsem čekal nějakou lidovou cenu, ale byl jsem překvapen. Dal jsem za jeden kus 45 Kč (nutno podotknout, že se dá sehnat levněji). Tato vyšší cena vychází ze skutečnosti, že se sem tito plži výhradně dováží, u nás se nechovají. Je to způsobeno tím, že odchov probíhá ve slané vodě. Respektive larva, která se vylíhne z nakladeného vajíčka putuje do moře a jakmile se vyvine, vrátí se zpátky. Je to tedy druh plže, který potřebuje sladkou i slanou vodu. V akvaristice jsem byl ještě upozorněn, že je potřeba po přesunu do akvária otočit plže ulitou vzhůru. Sám by se totiž otočit nedokázal a uhynul byl. V akváriu mám taky asi 5 kusů Garra Rufa a zdá se mi že na plže trošku útočí. Tak doufám, že nebudu mít za pár dní v akváriu jen prázdné ulity.

Neritina zebra
Dva plžíci jsou spokojeně na pláži. Musel jsem je po vyklopení otočit ulitou nahoru.
Neritina zebra
To třetí plž už běhá po skle a hledá potravu (řasy).

Plže Neritina zebra jsem si koupi 3 aby jejich práce (odstraňování řas) byla rychlá a důkladná. Pořidil jsem si je tedy opravdu pouze účelově. Doufám, že očekávaný efekt (likvidace řas) se naplní. V blízké budoucnosti se můžete tešit na další článek o průběhu chovu.