Jaké chování mají nemocné rybky?

Při chovu ryb v nádrži časem poznáme, jak se ryby normálně chovají, takže pak mezi nimi snadněji rozeznáme nemocné jedince.

U ryb, které žijí v hejnu, pozorujeme, že nemocní jedinci se od hejna oddělují, zdržují se osaměle u dna, u hladiny nebo v rohu nádrže a nepřijímají potravu. Většina rybek neustále projíždí nádrží a čile reaguje na každý podnět jak v nádrži, tak i v blízkosti akvária. Nemocné rybky buď postávají, nebo bez zájmu proplouvají nádrží a na uměle vyvolané podněty (například poklepání na akvárium) nereagují nebo je vnímají velmi pomalu. Častým příznakem nemocných ryb je nezájem o potravu. Jedním z hlavních životních projevů zdravých ryb je totiž neustálá sháňka po potravě. Jen některé druhy ji loví v noci, takže ani nevíme, kdy přijímají potravu (např. sumeček). Nemocné ryby nepřiplouvají obvykle při podávání krmiva ke krmítkům nebo k hladině a často si nevšímají ani živé potravy, která se čile pohybuje ve vodním sloupci nebo na dně nádrže. Častým příznakem nemocných rybek jsou též nekoordinované pohyby. Pozorujeme, že rybky se pohybují trhavě, do kruhu, potácivě apod.

Zdravé neonky jsou vždy v hejnu. Foto: flickr.com, autor: Cliff, licence Creative Common
Zdravé neonky jsou vždy v hejnu.
foto: flickr.com
autor: Cliff
licence: Creative Common

Kromě příznaků v chování nemocných rybek zjišťujeme též změny na povrchu těla a ve zbarvení, které jsou mnohem nápadnější a zřetelnější, pozorujeme-li rybu ve vodě, než po vylovení.

Nemocné rybky ztrácejí plachost a většinou se dají snadno ulovit do síťky, někdy i do rukou.

4 komentáře u „Jaké chování mají nemocné rybky?“

  1. Dobrý den neporadili by jste mi prosím?

    Mám 12 litrové akvárium měla jsem tam 4 rybky a z obchodu jsem si přivezla další 2,ale 1 rybka mi do týdne uhynula.Takjsem tedy rybku vyndala,vyčistila akvárium a pustila filtraci.A pak do týdne mi uhynuly i všechny ostatní.Vždy celé zbělali a pak uhynuly co tedy s nimi bylo?
    Kdyby jste veděli napište mi na e-mail:stepik.9@post.cz
    Děkuji naschledanou

    1. Dobrý den,chtěla bych se zeptat na nemoc, která se projevila u skalárů.V dřívějšku však i u pancéřníčků.Jedná se o průhledné až bělavé puchýřky v oblasti hlavy.Nápadně vypouklé oko,postupně nechuť ke krmení a následný úhyn.Nevím si rady s určením nemoci a tudíž i s následnou léčbou.Budu velmi ráda za Vaši odpověd.Děkuji Hrachovinová.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *