Typy rostlin

Rostliny dělíme dle potřeby síly a délky osvětlení, podle potřeby hnojení a také přidávání CO2 na rostliny nenáročné, středně náročné a náročné.

Jak je již z popisky patrné, nenáročné rostliny budou jistě prosperovat v každém akvarijním setu, nebudou mít extra velké nároky na intenzívní osvětlení a budou růst i bez přihnojování. Jistě ne tak kvalitně, jako když je občas přihnojíme.

Středně náročné rostliny porostou ve středně osvětleném akváriu a použitím správného hnojiva nám rostlinky vytvoří hezké přírůstky. Náročné rostliny již vyžadují patřičnou péči, ať už zajištěním intenzívního svícení, tak i přidáním CO2. Náročné rostliny jsou většinou umístěný v popředí akvária a jedná se o rostliny nižšího vzrůstu.

Jistě bude jednodušší naučit se pěstovat nejdříve nenáročné rostliny a odzkoušet si, co to vlastně obnáší. A pak přejdeme k těm náročnějším.

Umístění rostlin v akváriu

Když jsme již zjistili, které rostliny jsou jak náročné, tak bychom mohli přistoupit k umístění rostlin v různých částech akvária. Každá rostlinka dorůstá jiné výše, a proto musíme uvažovat tak, abychom rostliny s vyšším růstem (30 cm a výše) umístili vzadu v akváriu, nižší rostliny(do 10 cm) v popředí akvária a středně vysoké (do 30 cm) samozřejmě do středu akvária, abychom pohledově vytvořili hezkou struktůru rostlin. Tyto rostlinky sadíme do substrátu.

Máme však také rostliny, které se nesadí do substrátu, ale připevňují se různě na akvarijí dekorace, jako jsou např. kořeny, kameny apod.. Jedná se zejména o mechy a rostliny rodu Anubias.

A jako poslední máme rostliny plovoucí, které nám, jak již název napovídá, plavou na hladině akvária. Tyto rostliny jsou efektní zejména v otevřených akváriích.

Základní druhy rostlin

A aby nebylo těch informací málo, tak ještě dělíme rostliny na stonkové, kobercové, růžicové a rostliny s oddenky (posledně jmenované nesadíme do substrátu, ale připevňujeme na již zmíněné dekorace).

Nákup rostlin

Jestliže chceme nakoupit kvalitní sazeničky rostlin, tak se určitě obrátíme raději na obchody (zejména e-shopy), které se na prodej rostlin specializují a mají s prodejem akvarijních rostlin letité zkušenosti. Specializované e-shopy prodávají rostliny buď v umělohmotném košíčku (tzv. košíčkové) nebo v umělohmotném kelímku (tzv. rostliny in-vitro).

Rostliny in-vitro je vhodné používat do menších akvárií a košíčkové v akvárií větších. Dnes již existují specializované e-shopy, které si provozují vlastní pěstírny rostlin, kde rostliny uchovávají ve vhodných podmínkách. Zde jsou rostliny automaticky počítačovým softwarem zavlažovány, přihnojovány a dle invididuální potřeby nasvíceny. Podstatou pěstíren je vyhovující uskladnění nakoupených rostlin např. z Holandska, kdy se kořenový systém během skladování rozroste.

Zasílání rostlin poštou není v dnešní době žádný problém. E-shopy mají propracovaný systém balení rostlin a tak přepravce doveze rostliny nepoškozené. Rostlinky jsou zabaleny v sáčcích, které udržují vlhkost, ale současně propuštějí vzduch. Následně jsou zabaleny do bublinkové fólie a krabice z tvrdého kartonu, aby nedošlo k pomačkání. A tak je možno si k rostlinkám přiobjednat klidně i jiné zboží (např. hnojivo) a nic se rostlinkám nestane. Došlé rostlinky opláchneme tekoucí vlažnou vodou a následně zasadíme do akvária.

V porovnání s nákupem v běžných „kamenných“ obchodech jsou určitě cenově dostupnější e-shopy, které mají patřičné zázemí pro uchování rostlin a tak mohou nakupovat s množstevní slevou.

Tak nyní už jen zasednout k internetu a vybrat si z příslušného e-shopu (např. e-shop Invital Rostlinna-akvaria.cz) krásné dekorativní rostlinky.