První je tepelný rozdíl, kdy by rybky při náhlém přesunu zažili tepelný šok. Koneckonců rybky jsou dostatečně vystresované už ze samotného transportu domů.

Druhým důvodem je možný přesun nějaké choroby do akvária přelitím vody ze zverimexu.

Jak tedy správně rybky do akvária přemýstit? Postup je poměrné jednoduchý, i když trošku zdlouhavý. Nejdříve pytlík s rybkami položíme do akvária a nalajeme do něj kousek vody z akvária (asi třetinu obsahu pytlíku). Poté čekáme 10 minut a nalejeme opět další kousek vody z akvária a takto to opakujeme ještě do třetice. Nakonec počkáme opět 10 minut. V tuto chvíli by už teplota měla být vyrovnaná a rybky připravené na nové prostředí. Síťkou je tedy přelovíme z pytlíku do akvária. Následně vodu z pytlíku vylejeme do umyvadla. Rybky se nám tedy do akvária dostali krásně připravené a zároveň se nám do akvária dostalo naprosté minimum vody z cizího akvária. Je taky možné po celém procesu do akvária přidat přípravek pro úpravu vody. Celý proces zabere přes 30 minut. A máme hotovo. :-)

Návod k vložení ryb do akvária přímo na pytlíku.
Návod k vložení ryb do akvária přímo na pytlíku.

Co když rybky přeleju do akvária i s vodou hned po příchodu ze zverimexu? No většinou se nestane nic. V případě, že je nějaká rybka po transportu oslabená, může se ale stát, že vlivem šoku uhyne a také podstoupíte riziko přenosu chorob z cizího akvária. Pokud je ale voda v pořádku a rybky v nejlepší kondici mělo by i tak vše proběhnout bez problému. Celý proces je občas zobrazen i přímo na sáčku, ve kterém si rybičky ze zverimexu přinesete.