Slyšeli jste už o této rybce, které se taky často v angličtině říká Doctor fish a v češtině se správně jmenuje Garra rudohnědá? Tato rybička pochází z Blízkého východu, vyskytuje se například v řece Jordán či Eufrat. Má ráda teplou vodu, klidně až 36°C, ale poradí si i ve vodě studenější.

Mapa blízkého východu
Blízký východ (wikipedia)

Čím je Garra rufa zajímavá? Sice předpokládám, že ji znáte, ale přece jen to shrnu. Garra rufa se používá k léčbě lupenky a atopického ekzému. Je totiž zvyklá uždibovat kousky kůže a to zcela bezbolestně, nemá totiž zuby. Dokonce se říká, že z úst do kůže vpouští léčivou látku, urychlující hojení. Tato informace ale není vědecky podložená a tudíž celkem nezajímavá. Rybka si našla místo v mnoha pedikérských salonech. Nejenže okusuje kůži poškozenou lupénkou, ale dokonce i suchou kůži na chodidlech. No hotový zázrak. Pokud vás toho zajímá víc, stačí do vyhledávače zadat "Garra rufa", či "Doctor fish" a vyjede na vás spousta odkazů z mnoha informacemi. Já se ale chci věnovat především tomu, jak to v praxi funguje. Jelikož mě tato ryba opravdu zaujala, řekl jsem si, že si jich pár koupím. Na internetu jsem vyčetl, že pro pedikůru nohou je potřeba alespoň 50 rybek, no a na to je samozřejmě potřeba pořádné akvárko. Začalo to tedy tak, že jsem na aukru koupil 300 litrové akvárium. Ne jednu třetinu dna akvária jsem založil kameny a vysadil květiny. Na zbylých asi dvou třetinách zbylo sklo, kde budou nožky. Dále jsem zakoupil vše co se k akváriu sluší a patří a začal hledat rybky. Po nějaké době jsem opět na aukru našel jeden kus za 30 Kč. Neváhal jsem a vzal jsem jich 50. Po nějaké době mě dorazili vlakem (služba ČD kurýr). Dojel jsem pro ně a doma dal do akvária, všechny rybky byli v pořádku, dokonce byla jedna navíc. :-) Nečekal jsem dlouho a strčil do akvária nohy. Vydržel jsem poměrně dlouho i když voda byla studená (nevytápěl jsem na 36°C) a za lechtivého okusování jsem čekal.

Garra rufa
Garra rufa (wikipedia)

A výsledek? Žádná změna, nohy stále stejné. Proceduru jsem opakoval ještě pár měsíců, stále méně častěji, protože to prostě bylo bez výsledku. Zdálo se mi, jako že mě rybky na nohách jen šimrají, neokousali skutečně nic. Nebyl jsem z toho moc šťastný. Přece jen celá sranda mě stála přes 3000 Kč. Nakonec jsem to vzdal. Dnes po pár letech mi zbylo rybek asi 15 a mám je v ložnici v okrasném akváriu. Pravda, že rybky moc hezké nejsou. Nějakou dobu jsem ještě přemýšlel, jestli je ještě nevyzkouším někde v salonu, ale nakonec jsem tak neučinil. Buď jsem tedy měl neschopné Garry rufy a nebo prostě nefungují. Budu rád za vaše názory a zkušenosti s těmito rybkami (napište komentář).

Garra rufa
Garra rufa v akci (flickr)