Rozmnožování rybiček – jak začít

Asi každého akvaristu alespoň jednou napadne, že by si rád namnožil vlastní rybičky. Není to ale taková sranda a je kolem toho spousta práce. Často je potřeba mít více akvárií, protože rybky musíme oddělit na páření, pak je zase odebrat aby tam jikry byl samotné. No a u každé ryby je to trošku jinak. Nejjednodušší je rozmnožování živorodek. Tam samička porodí rovnou malou rybku.

Pokud tedy prahnete po rozmonožování vlastních rybek, ale zatím na to nemáte dostatek prostoru ani času, jsou živorodky tím nejlepším řešením. Mezi živorodky patří například gupka nebo mečovka. Gupky mě příjdou ještě o něco vděčnější, protože ty se někdy rozmnoží takovým způsobem, že ani nevíte jak se to stalo. Dokonce se o to někdy ani nemusíte pokoušet a příjde to samo. :-)

Párek živorodek duhových
Párek živorodek duhových (samička vlevo; sameček vpravo). Zdroj: Wikipedia.

Podělím se s vámi tedy o pár amatérských rad, jak začít s rozmnožováním gupek (správněji živorodka duhová, známá také jako paví očko).

 • Naprosto základní věcí je vůbec nějaké gupky mít. Nejlepší je mít jednoho či dva samce a k němu třeba 5 samiček.
 • Druhá důležitá věc jsou rostliny. V akváriu je potřeba aby byly osazeny rostliny, jejichž listy sahají až na hladinu a jsou poměrně husté. Takovou rostlinu není problém koupit v akvaristice za padesáti korunu. Docela dlouho ale trvá, než vyoste do potřebných rozměrů. Toto je velmi důležité, aby se měly nově narozené rybičky kam schovat. Když tuto možnost mít nebudou, pravděpodobně je některá z rybek sežere.
 • Taky je dobré občas (třeba jednou za tři dny) malým rybkám nadrtit mezi prsty krmení a hodit jim ho přímo do houští, kde se skrývají. Myslím, že i bez toho by si nějaké krmení našli. Já to ale dělám a na krmení se vždy s radostí vrhnou.
 • Pokud máte silný filtr, zkuste ho nasměrovat tak, ať vytváří co nejslabší poud. Pokud by byl velký, malé rybky by to bytečně vyčerpávalo.
 • Snažte se aby vám v akváriu nekolísala teplota, i to by rybkám moc neprospívalo.

Jsem přesvědčen, že pokud to budete chvíli zkoušet a budete postupně zlepšovat podmínky, budete za chvíli gupky rozdávat po známých.

Napište své úspěchy do diskuze. :-)

43 komentářů u „Rozmnožování rybiček – jak začít“

 1. ano rozmnožit gupky je opravdu jednoduché :)

  stačí 2 samice na jednoho samce :)

  na odchov je lepší mít druhou nádrž stačí malá 15 – 20 litrů do ní jen vložit vzduchování a košíček s nějakou kytkou ,na dno už nemusíte dávat nic. Když má vaše gupka na zadku černý flek je těhotná :) stačí pak jen odlovit a počkat až porodí a po porodu samičku odlovit. Mláďata je možné krmit hned rozdrceným krmivem pro rybičky :)

  kromě gupek se mi podařilo v pohodě rozmnožit black molly a mečovky :)

    1. Dobré jsou plovoucí rostliny.Ideální je Valisneria gigantea,listy se táhnou po hladině,aroste poměrně dost rychle.

 2. Dobrý den, mě se taky podařilo rozmnožit rybičky i když nevím jaký, mám neonky a takový s červenými ocásky a samičky jsou světlý. Ale mám dilema jak je mám vylovit z akvárka když jsou tak titěrný nemáte na to nějaké udělátko že by se do něčeho vcucli a přenesla jsem je do připraveného akvárka. Moc se nesmějte jsem úplný laik ale přešťastná když jsem zjistila že mi tam plavou miminka. :-)))) Taša

  1. To by možná mohli být ty gupky… Každopádně vylovit se daji do sklenice. Malé rybky velice často plavou blízko hladině a postupně by tedy měli jít vylovit do sklenice. Pokud máte v akváriu rostliny až k hladině, tak by se rybky měli v pohodě schovat a přežít. Přelovení rybek může být riskantní vzhledem ke změně prostředí. Ale pokud nemáte rostliny s dlouhými listy, tak to tak asi udělejte.

 3. Dobrý den, prosím můžete mi pomoc radou? Malé rybičky už mají svoje akvárko 17litrové zatím jsou v pohodě dostávají
  Sera micron odchovné krmivo nevím jak je krmit tak dám suchý prst do krmiva a dám do akvárka :-)) a to 4x denně. Nevím jestli je to správně.. Jednou týdně jim odeberu půlku vody a dodám 12hodin odstátou vodou.?? Rostliny mám umělé až nahoru a listnaté netroufám si na živou rostlinu. Ještě mám problém s filtrem mám Caro 200 „výkonný, tichý a spolehlivý“. Tichý určitě ne, znáte značku jiného filtru a odvzdušňování které by nebylo tak hlasité… U malých jsem musela stáhnout tlak vody aby malé voda neunášela. Děkuji za rady. Kohoutová

  1. Pokud měníte vodu,není nutné filtrovat.bude stačit vzduchování.Živorodky jsou nenáročné rybky,Je dúležité nepřekrmovat Dávat jen tolik,co stačí pozřít během 5-10min.Když zústane krmení na dně,kazí se voda.Pokud máte vrstvu písku o hrubosti 3-4mm.Zkuste živou Zákrutichu obrovskou-Valisneria gigantea.Nenáročná,a určitě Vám poroste,a budete z ní mít radost roste rychle, a množí se postranními oddenky,z jedný budete mít za chvíli 4.Toho písku tak asi 5cm vrstvu,aby mohla zakořenit.

 4. Dobrý den, 4krát denně je krmit určitě nemusíte. Stačí jednou nebo dvakrát. Co se týče filtru, ten bych klidně vyměnil za obyčejné vzduchování. Například něco takovéto http://www.sklorex-akvarium.cz/vzduchovani/sera/detail-sera-air-110/

  Vody bych odebíral asi jen třetinu a to tak jednou měsíčně. Nejlepší je mít v akváriu jakousi rovnováhu. A voda se pak nemusí měnit skoro vůbec. Nicméně platí, že čím menší akvárium, tím hůř se tam nějaká rovnováha udržuje.

  Já jelikož mám v akváriu květiny s dlouhými listy, tak jsem narozené rybičky nikdy nepřendával do jiného akvária. Každý transport je totiž pro takto malé rybky riziko. Na druhou stranu pokud nemáte v akváriu hustý porost, tak je to asi nejlepší možnost.

  Tak doufám, že vám rybičky dorostou a budete je moct bez problému přesunout do velkého akvária.

  1. ja mam uplne ten samej problem.. nevim jak je odlovit kdyz sou tak maly miminka.. ale s komentaru sem zjistil ze mam dost rostlin tak je tam necham zatim…. dekuju za vsechny rady……

  1. Skalári nejsou živorodky. Jejich odchov je tím pádem značně složitější. Zatímco u gupek se vám často stane, že se rozmnoží ani nevíte jak, u skalár tomu musíte už poměrně pomoct. Nebudu se zde o této problematice rozepisovat, protože článek je směřován na živorodky. Odkážu vás na stránky http://www.rybicky.net/atlasryb/skalara_amazonska kde je to poměrně hezky popsané v sekci odchov.
   Přeji mnoho trpělivosti a akvarijních úspěchů.

 5. Tak jsem si nedávno koupil v akvaristice gupky (jednoho samečka a dvě samičky). Asi po čtrnásti dnech už mě v akváriu plaval potěr. Musel jsem se samičku v březosti už donést z akvaritiky. Tři minigupky mě stále plavou v akváriu, povyrostly a vypadá to, že už by mohli vydržet a dorůst do dospělosti.

 6. Dobrý den, mám potěr v 10 L akvárku, umělou rostlinu a nahoře mi plavou živé rostlinky. Jak udržet teplotu vody bez topítka? Mám tam jen vzduchování, žádný filtr ani topítko. Jen jim svítím žárovkou přes sklo. Stačí to? A nechápu jak krmit krmivem Artemia-mix. Sypla jsem trochu přímo do akvárka s potěrem a vzduchováním. Snad to nevadí. Jinak mohu dávat domácí žloutek z vajíčka? Jak docílit toho, aby byly rybky brzy velké? Mám jich pár asi půl ročních a jsou asi centimetrové. Prosím odepište na mail CRaduskaC@seznam.cz

  1. V letních obdobích topit v akváriu vůbec nemusíte. S Artemia-mix ani žloutkem bohužel nemám žádně praktické zkušenost. Potěr ale není problém krmit ani obyčejnými vločkami (můžete je lehce nadrtit).
   Pohlavní dospělosti dorostou samci už za 2 měsíce a samičky za tři, takže už vlastně máte dospělé rybky. :-)
   Co se týče potěru gupek, není problém je dále chovat v hlavním akváriu s ostatnímy rybkami, jen je potřeba mít alespoň v části akvária hustší porost s listy až na hladinu, aby se měli kde schovat. Nicméně pokud jsou už roční, můžete je bez obav přesunout k ostatním rybkám.
   Přeji hodně štěstí.

 7. S množením neonek už to není tak jednoduché, nejedná se totiž o živorodky. U neonek musí samička nejdřív naklást jikry, které jsou potom samečkem oplozeny. Na dně akvária se potom začne vyvíjet nový život.
  Toto se zpravidla nepovede přímo v akváriu. Vetšinou se neonky předělají asi do dvoulitrových nádrží, kde se na dně položí tzv. vytírací rošt, který chrání jikry po jejich nakladení. Pro úspěšný vývoj jiker je potřeba mít správnou teplotu a tvrdost vody.
  Není to tedy zdaleka tak jednoduché jako množení živorodek.

 8. Dobrý den chtěla bych se zeptat jak dlouho trvá než paví očka porodí ??
  A za jak dlouho porodí Black Molly ??

 9. Mám Black Molly porodily mi dvě rybky v mém akvárium dal jsem je do 4l sklenice a mám je tam už 3 týdny jak dlouho je tam mám nechat než je můžu vrátit zpátky do akvária

  Díky

  1. Po třech týdnech by už mohly být větší a mrštnější a mohly by se vrátit zpět do akvária. Já ale zpravidla živorodky nepřelovuju a nechám je v akváriu. Samozřejmě nějaké ztráty jsou, ale to je přirozené. Jen je potřeba mít v akváriu hustší porost rostlin ať se mají prcci kam schovat.

 10. Dobrý den,
  Poradíte mi prosím mám v akváriu Moly, Mečovky a Paví očka. Dnes jsme čistili akvárko a já jsem omylem utrhla kytku která rostla kousek nad vodou tak jsem ji dala do sklenici s vodou a potom jsem si všimla že jsou pod listem jikry nevím čí jsou tak jsem je i s rostlinou nechala ve vodě poraďte mi prosím jak se o ně mám starat PROSÍM

 11. jako nádrž pro malé ryby poslouží i velká zavařovací sklenice s malým filtrem nemáte-li možnost koupit nádrž

 12. Dobrý den, měl bych asi blbý dotaz. Rozmnožili se mi Oceláti, ale mám je v malém 40l akváriu (2 rybky 8-11cm). Těch malých potvůrek je tam minimálně 30, tak jsem se rozhodl pořídit 140l akvárium.
  Ovšem teď nevím, jestli je mohu přesunout nebo ne, jsou tam malé, že se bojím abych jim ta síťka třeba neublížila. Udělá jim to něco nebo ne? Když tam dám to velké akvárium, tak malé musí pryč a bojím se, aby mi je ty velké rybky nesežraly v tak malém prostoru. Dvě akvária se mi tam bohužel nevejdou.
  Děkuji za radu, Jarda

  1. Nějaký úhyn nových rybiček určitě očekávajte, je přirozený. Síťka jim neublíží.
   Pokud chcete zamezit aby vám je nepožrali větší rybky, je potřeba mít více rostlinek, nějaké hustší, kam se rybky schovají.
   Nové 140l akvárium neplňte vodou do plna. Já bych dal 60l vody, a přidal veškěrou vodu z původního akvária, ať se minimalizuje šok ze změny prostředí. Poté bych s odstupem postupně přidával do akavária další vodu, tak aby bylo akvárium plné cca do třech týdnů.
   Pokud by mě polovina uhynula a polovina zůstala, považoval bych to za úspěch.
   Ať se daří.

 13. Zdravím mám poprvé akvárium, rybky v něm týden a dnes jsem v něm objevila potěr. Vyrobila jsem provizorní porodnici z pet lahve podle návodu na YT. ( I když nevěřím, že do ni naplavou ). Nadrtila jsem krmivo pro ryby. Nevím co víc bych mohla udělat pro to aby se dožili dospělosti. Děkuji za radu.

 14. Dobrý den. Ikdyž sem proto vůbec nic neudělala, neboť sem akvarista amatér :-) mám akvárko o velikosti 50l a jen paví očka a ancistruse a co mi přežila jedna tetra a jedna neonka. Dnes sem objevila hodně malých pavích oček cca 30(nedají se přesně spočítat) a 16 malých ancistrusů. V akvárku jen 4 rostlinky,1domek a 1 kořen a pár kamenů. Už abych je mohla darovat. :-)

 15. Dobrý den, jak jste tady řešili teplotu vody v akváriu tak mám dobrou vychytávku pro zručnějšího chovatele. Mám malé a přerybněné 25l velké akvárium v něm 10 neonek, jednoho ancistruse, a původně 6 pavích oček a v létě v bytě i 30°C. Svítím led světlem v akváriu Aquael leddy 40 a dno zelený nějaká tráva . Takže v létě neustálá zelená řasa. Vyřešil jsem problém s chlazením v létě a zmizela mi řasa a akvárko prospívá krásně. Stacilo koupit 2x větráček 12v s krytím myslím ip24 proti stříkající vodě. K tomu dvě nerez mřížky s jemným okem, programovatelný termostat s čidlem do vody a starej zdroj z počítače + pár slabých zvonkových drátů. Do víka akvária jsem udělal dvě díry, do nich osadil dva větráky s mřížkami z nerezu ze spodní strany abych nerozsekal rybičku kdyby vyskočila do větráku. Zdroj od pc jsem dal do plastovýho košíčku a do víka z plexi osadil ten termostat. Čidlo termostatu prodloužil dle potřeby aby dosáhlo do akvárka. Zapojil jsem větráky na termostat a naprogramoval takto: pokud se voda v akvárku ohřeje na 23°C spustí se větrák a ochladí vodu na 21°C a toleranci nastavil na +-0,5 °C. Funguje to skvěle, sice je v létě nutné dolít cca 0,5 až 0,7 litru vody za dva dny, ale teplotu držíte v pohodě v toleranci. Zkoušel jsem maximální účinnost a při 29,5°C v bytě udržím vodu na 20°C. Napájím to z rozdvojky na světlo napíchnuté na časovou zásuvku, aby to v noci nerušilo děti, takže v noci nechladím a spouští se to společně se světlem až ráno. Pokud budete chtít foto provedení chlazení, tak pište na e-mail: ossendorf@seznam.cz. ať se Vám daří

 16. Dobrý den, za jak dlouho(v jaké velikosti) budu moci vypustit malé živorodky z porodnická mezi ostatní, aby je nesežraly? Osazenstvo pouze živorodky, děkuji

  1. Asi za měsíc. Až přesáhnou délku 1cm. Velmi pomáhá když se v akváriu mohou schovat do hustšího porostu.

 17. Dobrý den potřebuji poradit mám dvě zlaté rybky a dnes jsem chtěl jím měnit a čistit a všiml jsem si že v akvárium plavou malí pulci „rybky“tak jsem je vrátil spět a asi samice je jako by pojedla co mám dělat děkuji za radu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *