Neritina zebra (Neritina natalensis): nákup

Jelikož už poměrně dlouho bojuji s řasami v akváriu a řasy stále ne a ne ustoupit, rozhodl jsem se pro koupi plžů. Konkrétně jsem si vybral plže Neritina zebra (latinsky Neritina natalensis). Tento plž se živí výhradně řasami. V žádném případě vám nezačne ožírat rostlinky. Pokud řasy dojdou, hrozí mu uhynutí.

Neritina zebra
Takto jsem je přinesl rovnou z akvaristiky. V pytlíku také můžete vidět Paví očka.
Neritina zebra - detail
Detail na jejich pobyt v pytlíku

Při jejich koupi jsem čekal nějakou lidovou cenu, ale byl jsem překvapen. Dal jsem za jeden kus 45 Kč (nutno podotknout, že se dá sehnat levněji). Tato vyšší cena vychází ze skutečnosti, že se sem tito plži výhradně dováží, u nás se nechovají. Je to způsobeno tím, že odchov probíhá ve slané vodě. Respektive larva, která se vylíhne z nakladeného vajíčka putuje do moře a jakmile se vyvine, vrátí se zpátky. Je to tedy druh plže, který potřebuje sladkou i slanou vodu.

V akvaristice jsem byl ještě upozorněn, že je potřeba po přesunu do akvária otočit plže ulitou vzhůru. Sám by se totiž otočit nedokázal a uhynul byl.

V akváriu mám taky asi 5 kusů Garra Rufa a zdá se mi že na plže trošku útočí. Tak doufám, že nebudu mít za pár dní v akváriu jen prázdné ulity.

Neritina zebra
Dva plžíci jsou spokojeně na pláži. Musel jsem je po vyklopení otočit ulitou nahoru.
Neritina zebra
To třetí plž už běhá po skle a hledá potravu (řasy).

Plže Neritina zebra jsem si koupi 3 aby jejich práce (odstraňování řas) byla rychlá a důkladná. Pořidil jsem si je tedy opravdu pouze účelově. Doufám, že očekávaný efekt (likvidace řas) se naplní.

V blízké budoucnosti se můžete tešit na další článek o průběhu chovu.

6 komentářů u „Neritina zebra (Neritina natalensis): nákup“

 1. Mám stejný problém, trápí mě hlavně štětka. Může mi někdo napsat kde se tento šnek dá sehnat ?
  díky Martin

  1. Mě se podařil koupit hned v první navštívené akvaristice. Takže nebude zas takový problém ho sehnat. Každopádně se dá sehnat i přes internet. Namátkou jsem ho našel v eshopu http://www.mk-zoo.cz/mk-zoo-cz/eshop/8-1-ZIVA-ZVIRATA/0/5/111-Neritina-natalensis-Zebra-Snail. Mají ho za 35 Kč, ale pak je poměrně drahé poštovné.
   Doporučil bych tedy podívat se po akvaristikách v okolí a věřím, že uspějete.
   Přeji úspěšný boj s řasou.

  2. možna pisu pozde,,,ja si dones rasu cernou roduchu do akva,,bojoval jsem ale,,nadrz mam 340litru,na to bych musel nasadit armadu sneku a řasožroutských ryb v množství ze se to nevyplatí,,,,chemie,,nepomohla,, nakonec jsem akvo temeř vypustil odkalenim před tim jsem oskrabal a houbou vydrhnul skla a techniku,,rostliny jsem vsechny vyndal,,,a ze jich mam,,vse co bylo napadene rasou jsem ostřihal,,,zachranil jsem to ,ted kytky dorustaj,,proudici voda a vzduch kaminek a svetlo nutností,,co zacne zarustat,hned pryč z nadrže,,,ostrihat,,,to je ma rada ,,,,,,,,, hodne stestí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *