Kolik rybek můžeme chovat v jednom akváriu?

V akváriu dobře zarostlém vodními rostlinami, bez vzduchovacího a filtrovacího zařízení, můžeme chovat na 2-3 l vody jednu jikrnatou rybku asi 2-4 cm velkou. Živorodky jsou ale náročnější. Na jednu živorodku musíme počítat 3-5 l vody, protože výkaly těchto rybek rychleji kazí vodu. U ryb 10-15 cm velkých počítáme až s 8-10 l vody na jednu. Chováme-li v akváriu jen čichavce, stačí nám naopak jeden litr vody na dva kusy za předpokladu, že jde o menší druhy. Čichavci jsou totiž vybaveni takzvaným labirintem, díky jemuž přijímají kyslík ze vzduchu nad hladinou. Nespotřebovávají tudíž kyslík obsažený ve vodě.

Některé druhy ryb, které sbírají potravu ze dna a ryjí v něm (např. sumečci) však v nefiltrovaném akváriu chovat nemůžeme.

hejno ryb
Ilustrační obrázek hejna ryb. Autor: William Warby

Vzduchujeme-li a filtrujeme nádrž, lze počet rybek úměrně zvýšit. Poměr jedna rybka na 2-3 l vody se však nemá porušovat. Vyjímku zde tvoří rybí potěr.

Velký volný prostor však také rybkám nesvědčí. Zjistilo se, že rybky chované v malém počtu ve velké nádrži byly plaché a lekavé. Jakmile byly vpuštěny do nádrže další rybky a to i jiné druhy, změnili své chování. Ihned se hezky vybarvily a klidně proplouvaly nádrží. Proto také má úměrnost co do počtu rybek v akváriu velký význam a platí zde zásada zlaté střední cesty.

5 komentářů u „Kolik rybek můžeme chovat v jednom akváriu?“

    1. Dobrý den, nemají, opravdu nemají. Z vámi uvedených ryb jsou tam vhodné max rasbory. Skaláry nemají šanci přežít. Myslím, že je na internetu dost vhodných článků pro začátečníky, které je vhodné číst PŘED koupí ryb. Honza

  1. Na jihoamerickou tetru 1l na 1cm, živorodky 5l na 1cm a ostatní 3l na 1cm u ciclid je potřeba brát ty 3l jako minimum.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *