Je nutno vzduchovat i v noci?

Ryby, stejně jako ostatní živočichové nezbytně potřebují ke svému životu kyslík. Do vody se kyslík odstává stykem vodní hladiny se vzduchem a asimilací rostlin. Při správném osvětlení vydává rostlina kyslík a přijíma kysličník uhličitý. Ryby naopak vdechují kyslík a vydechují kysličník uhličitý, potřebný pro život rostlin.

Bubliny ze vzduchovátka potřebujeme především za tmy. Foto z Flickr od autora Heather
Bubliny ze vzduchovátka potřebujeme především za tmy.
Foto z Flickr od autora Heather

V noci, nebo při nedostatečném osvětlení asimilace ustává a rostlina naopak kyslík k dýchání spotřebovává. Tím vzniká právě v noci nedostatek kyslíku tam, kde je větší počet ryb. Je proto daleko důležitější vzduchovat v akváriu v noci. Někteří akvristé vidí ve vzduchování především vizuální efekt a proto vzduchování na noc vypínají. Toto vypnutí nepřinese ani znatelnou úsporu financí, jelikož spotřeba vzduchovátka je nepatrná.

Vzduchování v noci má tedy daleko vyšší význam než vzduchování ve dne.

11 komentářů u „Je nutno vzduchovat i v noci?“

 1. Dobrý den, chtěl jsem se zeptat zda mám mít filtr zaplí i přes noc, mám tyto ryby: 2x skaláry, 1x bettu bojovnici, 3x paví očka, 4x neonky a 1x přísavku thajskou

 2. Záleží kolika litrové máte akvárium. Dle počtu a typu rybek když to jen tak nastřelím, tak bych viděl ideální akvárium kolem 40 litrů. To by vzduchvání v noci nemělo být nezbytné.
  Pokud máte akvárium menší, tak většinou stačí vzduchovat pouze na večer a před spaním vzduch vypnout.
  Já to právě často dělám tak, že zapnu vzduchování po příchodu z práce a před spaním vypnu.
  Před nocí se tedy voda okysličí a přes den zase okysličují rybky.
  Platí zde tedy zásada, že pokud nevzduchuji v noci, tak vzduchovat alespoň před spaním.

 3. Dobry den, chci se zeptat, protoze mam skoro stejny problem se vzduchovánim. Mam biorb jen 15litru a v něm 6 malých rybiček. Problem je v tom, ze vzduchovani v noci me budí, takze ho vypinam. Prijde mi, ze se začlo po vypínání zakalovat. Samozrejme to muže byt něčím jinym. Mam tam 3 bile sutry, ktere jsem dříve i belila savem, protoze se na nich usazovala po case rasa a jiná možnost jak to dostat pryc nesla. Kazdopadne se chci zeptat jak dlouho si myslíte denne mam nechat zapnuté? Me nevadi klidne cely den pochybuju, ze by to zralo tolik energie. Jen nemohu vydržet ten zvuk. A jeste druha otázka jestli doporučujete pro rybicky světlo. Je tam to led bile. Dekuji mnohokrát a přeji hezky den.

  1. Dobrý den.
   Vzduchování je pro takové rozměry kvária řekl bych nezbytné. Avšak na noc bych se nebál i vypnout pokud nemáte živé rostlinky. Savem bych to nebral vůbec tomu bych se do budoucna vyhnul velkým obloukem .. :) . Vzduch se dá vyřešit přes spínací hodiny (šikovná věc), zakalení bych řešil nespíš menším externím filtrem, který v akváriu zabere minimum místa + ancistrus (poradí si s řasou)

 4. Dobrý den, mám 120 l akvárium kolik můžu mít vzduchovacich kamenů? A vadí, že nám vzduchvani celý den a na noc vypínám? Mám rybičky ancitrusi neonky, moly, paví očka a ramirezku. Moc mi nejdou rostlinky. A dělá se mi řasa

  1. Vzduchovat je lepší v noci než přes den. Nicméně i když budete vzduchovat jen přes den s jedním kamenem, tak to určitě stačí.
   Rostlinky a řasy nesouvisí se vzduchováním, ale s osvětlením.

 5. Dobrý den,chci se zeptat po jaké době umřou bakterie v akvárku když mám vyplí filtr cca 8-9 hodin,filtr m,ám uložený ve skrínce pod akvárkem?Někde jsem četl že za 2 až 3 hodiny umřou a někde zase že mám počkat nechat to být a že se filtr zžase stabilizuje tak nevím no,děkuji za rady,typy

 6. Dobrý den ,chci se zeptat že má škvarků 54l s je v tom asi kolem 25ryb ,jsou 10 neonky ,2 paviocko ,3 čističe,1 šnek a 11mecovky.jak s tím vzduckovani mám vypnout přes noc nebo nechám běžet když mám vzduchaci kámen a otevírací mušle a filtr kteří pouští boblini ? Děkuji za odpověď

 7. Dobrý den, koupil jsem si noční osvětlení se vzduchovanim délka 45cm. Mám 112l akvárko (délka 80cm a výška 40cm) a dle různých rad bych ho měl zapínat na noc. Koupil jsem si i časovač, jen jsem se dostal k různým informacím jak dlouho vzduchovat a v jakých intervalech. Nejčastěji se setkávám s intervalem 15min každou hodinu ( začít cca 1hod. od vypnutí světla až do zapnutí). Lze tento interval použít?

 8. Dobrý den,
  rád bych se zeptal, jestli je nutné mít zapnutý filtr i přes noc, když mám 10l akvárko a v něm 8 malých rybiček + 1 rostlinku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *