Jaký vliv na život v akváriu mají dusíkaté látky?

I když je v akvárium zdánlivě vše v pořádku, rostliny pěkně rostou a rybám se dobře daří, musíme být ve střehu. V nádrži jsou totiž vždy přítomné dusíkaté látky, pocházející z rybích výkalů, moči a nahromaděných zbytků tkáně. Nedejme se mýlit průzračností vody, snad s lehkým nádechem jantaru. Například oslnivý perleťový lesk šupin některých ryb není důsledkem optimálních poměrů, ale je způsoben přítomností nadměrného množství dusíkatých látek ve vodě.

Z organického odpadu vznikají rozkladem bílkovin sloučeniny, jejichž konečným produktem je čpavek. Působením bakterií je čpavek oxidací odbouráván na dusitany a ty jsou dále rozkládány na relativně neškodné dusičnany. Při porušení biologické rovnováhy může ale dojít k úhynu určitých bakterií, což způsobí, že se dusitany už nebudou dále rozkládat na dusičnany. No a dusitany bezprostředně ohrožují život ryb. Značně blokují činnost červeného krevního barviva, které roznáší kyslík po těle a ryby se tedy začínají dusit. Problém dusitanů je, že na ryby působí i v poměrně malém množství. Rybam se postupně huře žije.

Kořen v akváriu
I kořen v akváriu může do vody uvolňovat dusíkaté látky. (foto: wikipedia)

Jak to ale poznáme? Prvnímy příznaky je malátnost ryb, často ztráty vybarvení, nekoordinované pohyby a šokové reakce. Nasledovat může i vodnatelnost. Ryby také reagují mnohem citlivěji na světelný šok.

Mnoha problémům se vyhneme pravidelnou údržbou akvária spojenou s částečnou výměnou staré vody za čerstvou. Ze dna odstraňujeme výkaly, které sice mají pro akvárium pozitivní přínos, ale nesmí jich být moc.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *