Čím svítit v akváriu?

Osvětlení je v zásadě podmínkou života v akváriu. Rostliny bez něj nemohou existovat. Bez světla se růst rostlin zastavuje, rostlinná buňka přestává vytvářet organickou hmotu. Nemá-li teda akvárium dostatek přirozeného světla, je potřeba to dohnat světlem umělým. A to je potřeba v podstatě vždy.

Obrázek žárovky
zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Žárovka

Tato náhrada ale není úplně dostačující. Umělé zdroje světla nevydávají úplné světelné spektrum. Obecně se dá říct, že modrá až modrozelená složka podporuje dělení buňek a rostliny sílí. Červená složka podporuje tvorbu chlorofylu (zeleň listová). Klasické žárovky vydávají světlo žlutočervené a jsou vhodné k dosvětlování akvárií. Jsou ale málo účiné (pouze asi 8% energie se promění v teplo) a mají poměrně krátkou životnost (asi 1000 hodin) což zvyšuje provozní náklady akvária. U zářivej je účinost podstatně vyšší a životnost taktéž. Zařivky se vyrábí s modrým, bílým, teple bílým, narůžovělým a fialovým světlem.

Nejvhodnější z je tedy umístit do akvária kombinovaný zdroj světla. Můžeme kombinovat zařivky i žárovky (spotřeba nebude až tak velká a spektrum bude přijatelné), ale častěji se setkáme s kombinací zářivek různých barev.

Obrázek zářivky
zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Zářivka

U zářivek se počíta s příkonem asi 1 W na litr (při výšce vodního sloupce 40 cm). U zářivek nám stačí příkon poloviční.

4 komentáře u „Čím svítit v akváriu?“

    1. samozrejme je nutne!!! pokud nebudes svitit akvarko nebude fungovat,,ryba a kytka potrebuje nasimulovat v podstate prirozenej zivot,,jasne jde odruh a tim padem narocnost ale ve smes jsou nasi vodni mazlici teplomilne a svetlochtive,,bez fotosintezi kytky hynou a ryby neprospivaj,,,,predstav si ze bys musel bydlet nekde v ponure jeskyni a pestovat tam rostliny,,,proste bys to nedal ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *